S5 Corporate Response - шаблон joomla Книги

logo comexpert

  • Реєстрація

Лакофарбні товари. Класифікація, характеристика сикативів, оліфи, лаків, фарби. Терміни використання

 

     Навчальні питання:

1. Лакофарбні товари. Класифікація, характеристика сикативів, оліфи, лаків, фарб

2. Терміни використання

 

1. Лакофарбні товари. Класифікація, характеристика сикативів, оліфи, лаків, фарб

Лакофарбні товари застосовують як захисні та декоративні покриття. Вони надають красивого зовнішнього вигляду, полегшують догляд за виробами, захищають їх, підвищують хімічну стійкість тощо.

Лакофарбні товари поділяють на основні (оліфи, лаки, фарбові суміші) та допоміжні (ґрунтовки, шпаклівки тощо).
Використовують для створення захисного або декоративного покриття. Вони покращують зовнішній вигляд виробів, полегшують догляд за ними, захищають від агресивного зовнішнього середовища та підвищують вогнестійкість. Основа лакофарбних матеріалів – плівкоутворюючі речовини.

Лакофарбні матеріали поділяють на основні (лаки, оліфи, емалі, фарби), допоміжні (ґрунтовки, шпаклівки тощо) та підсобні (мастики, змивки тощо).

Основні лакофарбні матеріали

Лакофарбні матеріали (ЛФМ) — це складні суміші, які містять плівкоутворюючі речовини (синтетичні полімери, олії, синтетичні жирні кислоти, ефіри целюлози, нафтопродукти, клеї, силікати), пігменти (сухі фарби), наповнювачі (крейда, тальк), розріджувачі (бензин, спирти, ефіри, скипидар тощо), сикативи – прискорювачі висихання.

Сикативи – це речовини, які вводяться до складу масел, лаків і фарб у якості каталізатора (тобто, прискорювача) для підвищення швидкості їх висихання.

За хімічним складом сикативи є солі жирних і смоляних кислот, різних металів (марганцю, свинцю, кобальту, цинку) або окису цих же металів.
Промисловістю випускається два види сикативів – № 63 (світлий) для світлих кольорів лаків і фарб і № 64 (темний) для темних.

Рідкі сикативи вводяться в якості каталізаторів до складу оліф, масляних лаків, емалевих і масляних фарб у кількості 2,5 - 5 відсотків за вагою. Необхідно пам’ятати, що дія сикативів при утворенні плівки має негативну сторону, викликаючи більш швидке її стирання. Оскільки прискоренню сушіння лакофарбових покриттів у виробництві приділяється першорядне значення, тому сикативи широко застосовують, незважаючи на зазначений недолік.

Оліфи – плівкоутворюючі матеріали, виготовлені на основі олій або олієвмісних алкідних смол. Їх застосовують для виготовлення лаків, фарб, ґрунтовок, шпаклівок, замазок, розчинення олійних фарб та для просочування поверхні деревини перед фарбуванням.

Натуральні оліфи — це продукт варіння олій із сикативом. Вони мають високі функціональні властивості. За способом виготовлення їх поділяють на окислені (одержують варінням олій із сикативом при продуванні повітря через олію) та полімеризовані (одержують варінням олій із сикативом при більш високій температурі та без доступу повітря); залежно від виду олії — на основі одного виду олії або зі суміші олій.

Напівнатуральні оліфи поділяють на згущені, комбіновані та алкідні.

Згущені оліфи складаються з термічно обробленої олії та розчинника.

Комбіновані оліфи одержують шляхом змішування згущених оліф з окисленими та прогрітими (обезводненими) оліями. Використовують для внутрішніх і зовнішніх робіт.

Алкідні оліфи — це розчини алкідних (гліфталевих та пентафталевих) смол в органічних розчинниках.

Малярно-композиційні оліфи складаються з термічно обробленої суміші олій та полімерних додатків. Застосовуються для внутрішніх робіт.

Безолійні оліфи — це суміш нафтопродуктів та полімерних смол з розчинником. У продаж надходить безолійна оліфа нафтополімерна темного кольору. Вона утворює плівки, що повільно висихають, та використовується для розведення густих фарб, які застосовуються для внутрішніх малярних робіт.

olifu

Лаки — розчини плівкоутворюючих речовин, що створюють після висихання тверді, прозорі та блискучі плівки.

Класифікують лаки за призначенням — меблеві, для паркету та металу, художні тощо;
за природою плівкоутворюючої речовини — смоляні, ефіроцелюлозні, бітумні;
за кольором — безбарвні та кольорові.

Смоляні лаки — розчини синтетичних або природних смол в органічних розчинниках. Представлені лаками алкідними (виготовляють на основі алкідних смол; застосовують для одержання емалей та спеціальних видів оздоблення);

poloefirni

 

 

поліефірними (на основі поліефірних смол — багатокомпонентні; застосовують для оздоблення меблів);

 

 

 

   

kanifol

  

 

каніфольними (на основі ефірів каніфолі; застосовують для декоративного оздоблення металевих та дерев'яних поверхонь).

 

 

 

 

   

 efir laki

 

Ефіроцелюлозні лаки одержують на основі складних ефірів целюлози. Застосовують для оздоблення меблів та лакування виробів з деревини.

 

 

 

 

 

 bit lak

 

Бітумні (на основі бітумів; утворюють водостійкі непрозорі покриття з високими антикорозійними та електроізоляційними властивостями).

 

 

 

  

Фарби — це суспензії пігментів або пігментів з наповнювачами у плівкоутворюючих речовинах, що утворюють після висихання непрозорі однорідні покриття.

Залежно від виду плівкоутворюючої речовини розрізняють фарби олійні, емалеві, водоемульсійні та клейові.

oliyna ferba

 

Олійні фарби — суспензії пігментів або суміші пігментів з наповнювачами у натуральних оліфах із сикативом або без нього.

Олійні фарби розрізняють за: призначенням — для зовнішніх і внутрішніх робіт; кольором; видом оліфи, що застосовується для їх виготовлення.

 

 

 

emal

Емалі являють собою суспензію пігментів або суміші пігментів із заповнювачами у лаках, що створюють після висихання тверді, прозорі з різним блиском покриття. Випускають їх готовими до вжитку, вони порівняно швидко висихають та мають добрі функціональні властивості.

Емалі поділяють за видом лаку (алкідні, нітроцелюлозні та ін.); кольором (відрізняються великим асортиментом кольорів та відтінків); фактурою поверхні (гладкі, з різним блиском та малюнком); характером та режимом затвердіння («холодного» та «гарячого»); призначенням (атмосферостійкі, для внутрішніх робіт, для підлоги, автомобільні тощо).

 

 vodoemyl

 

Водоемульсійні фарби — це суспензії пігментів та наповнювачів у водній емульсії полімерного плівкоутворювача. За видом плівкоутворювача фарби бувають полівінілацетатні, поліакрилові, стиролбутаденові та ін. Водоемульсійні фарби готові до вжитку, придатні до зовнішніх і внутрішніх робіт по дереву (крім стиролбутадієнових), штукатурці, заґрунтованій поверхні металів, старих покриттях емалями та фарбами. Покриття бувають матовими.

 

 

klryovaКлейові фарби — це суспензія пігментів та наповнювачів у водному розчині клею. У продаж надходять фарби на основі клею міздрового, кісткового, казеїнового, силікатного та полівінілспиртового. Застосовують для декоративного оздоблення оштукатурених поверхонь усередині приміщення та для фарбування фасадів будов (силікатні та полівінілспиртові). Покриття бувають матовими.

 

 

 

Допоміжні лакофарбові матеріали

hruntovka

 

 

Ґрунтовки — суспензії пігментів або суміші пігментів та наповнювачів у зв'язуючій речовині (лаку, клею). Застосовують для утворення нижнього шару лакофарбових покрить з метою створення міцного з'єднання покриття з поверхнею, що фарбується.

 

 

 

spaklivka

 

Шпаклівки — густі в'язкі матеріали зі суміші пігментів, наповнювачів та зв'язуючої речовини (лак, оліфа, водні розчини клею). Застосовують для вирівнювання поверхні перед нанесенням на неї покриття.

 

 

 

Продовження