Навчальні питання:
1. Шкільно-письмові товари
2. Шкільні товари
1. Шкільно-письмові товари
Шкільно-письмові товари – це група непродовольчих товарів, яка користується постійним попитом у різних категорій споживачів. Зазвичай шкільно-письмові товари мають невеликі розміри, за призначенням поділяються на приладдя для писання, креслення, малювання. Кожна з цих підгруп охоплює широкий асортимент товарів.
Приладдя для письма - це одна з найпоширеніших груп шкільно-письмових товарів. До цієї підгрупи відносять олівці, ручки, пера, пишучі вузли та балончики для чорнил, комплекти для писання, чорнило, туш.
Олівці. Залежно від особливостей конструкції олівці поділяють на три групи: у дерев'яній оболонці, механічні та маркувальні.
Графітні олівці фірма Rexel (Англія) виробляє твердістю від 9М до 9Т (англ. 9Н - 9В), фірма STAEDTLER пропонує олівці 19 ступенів твердості (9Н, 8Н, 7Н, 6Н, 5Н, 4Н, ЗН, 2Н, Н, Р, НВ, В, 2В, ЗВ, 4В, 5В, 6В, ЕВ, ЕЕ).
Ручки. Сучасний асортимент ручок представлено автоматичними ручками, які залежно від особливостей нанесення чорнила або пасти на папір бувають перові та кулькові.
У виробництві автоматичних ручок широко використовують пластичні маси, із них виготовляють корпус і кришку та метали - деталі ручок роблять переважно із сталі. В якості захисних декоративних покриттів використовують нікель, хром, срібло, золото. Асортимент авторучок відрізняється великим різноманіттям моделей, набірних механізмів, різними видами пишучих вузлів, призначенням, декоративним оформленням.
Кулькові ручки складаються із пластмасового або металевого корпусу і змінного пишучого вузла. Пишучим вузлом є латунний конус, в отворі якого закріплена металева кулька, що виступає назовні на 1/3 свого діаметра. При письмі кулька обертається в гнізді і переносить на папір спеціальну кольорову пасту.
Експлуатація кулькових ручок, на відміну від перових, значно спрощується завдяки тому, що вони не потребують набору чорнил, а заміна балона з пастою є доступною і простою. Крім класичних кулькових ручок, існують їх різновиди - капілярні (лінери), ролери, гелеві.
Довжину безперервної лінії у кулькових і капілярних ручок становить приблизно 1500-3000 м, у гелевих ручок цей показник, як правило, у два рази нижче.
Кулькові ручки рідко бувають одноразовими, найчастіше вони мають змінні пишучі вузли.
Ексклюзивну продукцію на ринку України представляють такі фірми, як Ріlot, Оhto (Японія), Senatог (Німеччина), Рагkег (Англія), Waterman (Франція), Sheaffer (США).
Приладдя для малювання. Ця група товарів охоплює такі підгрупи: фарби для малювання, пензлі для малювання, картон» полотно, мольберти, допоміжні матеріали (масла, лаки, розчинники тощо). Ці товари іноді називають товарами для художніх робіт.
Фарби - це пігменти, затерті на якійсь в'яжучій плівкотвірній речовині. Пігментами є високодисперсні мінеральні й органічні речовини. Вони не розчиняються у воді та в органічних розчинниках, мають визначений колір. Якість фарб дуже залежить від природи пігменту і властивостей в'яжучих речовин.
Залежно від хімічного складу пігменти поділяють на мінеральні й органічні.
Мінеральні пігменти поділяють на природні та штучні. Природні мінеральні пігменти одержують внаслідок переробки природних матеріалів. Штучні мінеральні пігменти являють собою оксиди і солі кольорових металів, що отримують хімічним способом. Вони характеризуються високою світлостійкістю, стійкістю до дії атмосферних опадів. До штучних мінеральних пігментів відносять: порошки алюмінію і міді, цинкові білила, кіновар і ультрамарин.
Органічні пігменти одержують методом органічного синтезу і використовують для виробництва різних фарб. Вони характеризуються сильною фарбувальною здатністю і чистотою кольору.
В'яжучими плівкотвірними речовинами є різні рослинні олії та клейові емульсії. Фарби, одержані на основі перелічених пігментів, мають ті самі назви, що й пігменти.
Пасти рельєфні являють собою суміш мінеральних і органічних пігментів із в'яжучими речовинами. Вони призначені для художнього розпису тканин.
Крім перелічених, у товарознавстві відомі фарби, що застосовують сухими.
Пензлі для малювання призначені для живописних робіт художніми фарбами. Від пензлів для клею та малярних пензлів вони відрізняються тим, що при їх виготовлені використовують кращу сировину та оздоблення. Відрізняються пензлі формою, розмірами та видом волоса.
За формою волосяного пучка пензлі можуть бути круглі і плоскі, і більшим чи меншим випуском щетини чи волоса. Чим менше випуск, тим жорсткість збільшується. Плоскі пензлі, на відміну від круглих, дають можливість отримати визначенішу форму мазка.
За видом волоса пензлі можуть бути зі щетини, з волоса борсука, білки, ведмедя, колонка та інші. Пензлі зі щетини найбільш жорсткі. їх виготовляють із свинячої щетини. Пензлі ведмежі виготовляють з волоса ведмедя. Відрізняють меншою жорсткістю та більшою еластичністю порівняно зі щетинними. Пензлі, які виготовлені з обробленого волоса хвоста білки, відрізняються високою м'якістю та еластичністю. їх використовують для акварельного живопису на папері, порцеляні. Пензлі колонкові виготовляють з обробленого волоса хвоста колонка. Відрізняються виключною пружністю й еластичністю при задовільній м'якості.
Пензлі складаються із дерев'яної ручки, металевої або пластмасової капсули і волосяного пучка.
Залежно від використаного волокна і форми пучка розрізняють такі пензлі для малювання: художні, шкільні, підвідні і флейці.
Мольберт являє собою верстат, який використовується для виконання художніх робіт. Мольберти виготовляють з дерева, металу; бувають стаціонарні й похідні.
Стаціонарні мольберти мають пристосування для переміщення підрамника вниз і вгору та для закріплення його на визначеній висоті. Бувають одно- та двобічні. Похідні мольберти виготовляють такими, що складаються.
Пластилін - це пластичний матеріал, що не твердіє. Випускається для дітей та іншого (восковий) призначення. Дитячий пластилін призначено для занять ліпленням. Виготовляють його з нешкідливих наповнювачів (мелений каолін, каніфоль, цинкове білило, парафін) і в'яжучих речовин (мінеральні масла). Фарбують пластилін жировими фарбниками або пігментами. Випускають його наборами: із семи кольорів - дитячий; десяти - подарунковий; дев'яти - з воску.
Пластилін з воску призначається для виконання ескізних скульптурних робіт. Виготовляють його з натурального бджолиного воску, глини, вазеліну і сірки.
Приладдя для креслення. До них належать креслярські дошки і столи, інструменти і готовальні, вимірювальні інструменти (лінійки, рейсшини, кутники, лекала, транспортири), креслярські кнопки і гумки. Ці вироби призначені для виконання креслярських, графічних, копіювальних та інших робіт. Вони виготовляються із деревини, пластичних мас, металів.
Креслярські інструменти і готовальні. Креслярськими інструментами є пристосування для розміток, нанесення прямих або кривих ліній, кіл олівцями або з допомогою туші. Найпоширенішими креслярськими інструментами є: циркулі розмічувальні і креслярські, штангенциркулі, кронциркулі та рейсфедери.
Інструменти для вимірювань призначені для визначення розмірів у сантиметрах або міліметрах; для нанесення ліній під різними кутами тощо. До них відносять лінійки, рейсшини, кутники, лекала і транспортири.
Туш. Призначена для письма або виконання креслярських робіт. Асортимент її включає три види: рідка, напіврідка або концентрована у свинцевих тубах і суха (у паличках).
Рідку туш виготовляють чорною або кольоровою. Фарбувальною речовиною чорної туші є газова сажа, в'яжучою речовиною - аміачний розчин казеїну з додатками фенолу як антисептика. При виготовленні чорної туші високої якості застосовують шелак як в'язку речовину.
Для виготовлення кольорової туші фарбниками служать різні пігменти; зв'язуючими речовинами – казеїн і спирт. Кольорову туш випускають у скляних флаконах ємністю 10, 25, 40, 60, 100, 200, 300 і 500 см3 такого асортименту: кармін, жовтогаряча, кобальт, пруська синя, кіновар, ультрамарин, фіолетова, жовта і коричнева.
Суха туш випускається у вигляді еліпсоподібних паличок розміром 7x18x12 мм. Кожну таку плитку туші пакують у футляри. При мінусових температурах якість її погіршується і вона стає непридатною до використання. Тому, крім звичайної туші, виготовляють і морозостійку. До складу морозостійкої, крім головних компонентів, уводять етиловий спирт, цукор та інші речовини.
Концентрована туш являє собою пасту, упаковану у свинцеві туби. Після її розведення одержують туш різної концентрації.