Навчальні питання:
1.Транспортні засоби: класифікація асортименту мотоциклів, моторолерів, мопедів, велосипедів, автомобілів
2. Вимоги щодо якості
1.Транспортні засоби: класифікація асортименту мотоциклів, моторолерів, мопедів, велосипедів, автомобілів
Транспортний засіб – це засіб, призначений для перевезення людей та вантажів. Транспортні засоби поділяють на сухопутний та водний транспорт.
До засобів пересування сухопутного транспорту відносяться: легкові автомобілі, мотоцикли, моторолери, мопеди, мотовелосипеди, велосипеди.
До мототранспортних засобів особистого користування відносять мотоцикли, моторолери і мопеди. Їх особливостями є простота влаштування і керування, висока маневреність, легкість та невисока ціна.
Основними конструктивними вузлами мототранспортних засобів є двигун, силова передача, ходова частина, електроустаткування та органи керування.
Мотоцикл - двоколісний дорожній транспортний засіб з боковим причепом чи без нього, з робочим об'ємом 50 см3 більше та спорядженого масою не вищою 400 кг (ДСТУ 2984-95) "Засоби транспортні дорожні. Типи. Терміни та визначення". Мотоцикли відрізняються від інших мототранспортних засобів високою прохідністю, простотою в управлінні, екологічністю у витраті пального, достатньо високою вантажопідйомністю і надійністю. Завдяки цим властивостям вони є основними мототранспортними засобами на селі.
Мотоцикли поділяються:
За призначенням – дорожні, спортивні, спеціальні.
За типом двигуна – двотактні, чотиритактні, роторні, електричні.
За кількістю циліндрів – одноциліндрові, двоциліндрові.
За типом передачі – ланцюгової передачі, карданної передачі.
За вагою – легкі (вагою до 150 кг), середні (вагою від 150 до 250 кілограмів) та важкі (вагою понад 250 кілограмів).
Моторолери — різновид мотоцикла, але відрізняється від нього більш комфортними умовами для водія. Двигун, силова передача і бензобак у нього розташовані в задній частині під сидінням і закриті стальним кожухом. Передній щит, який переходить внизу у широкі підніжки, добре захищає водія і пасажира від пилу, бруду і забезпечує посадку. Моторолер має високу маневреність, порівняно невеликі розміри, низький рівень шуму. Він економічний і комфортний. Основними недоліками моторолера є обмежена прохідність по сільським дорогам (малий діаметр коліс). Його цілеспрямовано використовують у міських умовах. В західних країнах, особливо Італії, Іспанії, Франції, моторолери є одними з найпопулярніших транспортних засобів, до того ж не тільки серед молоді.
Мопеди - це надлегкі мотоцикли, які мають педальний привід, як у велосипеда. У них наявна рама велосипедного типу з посиленими вузлами, з амортизатором на передньому колесі. У мопедах використовуються двигуни з робочим об'ємом не більше 50 см3. Двигун має двох - або трьохступінчату коробку передач, а також педальний привід для запуску двигуна і для допомоги двигуну при підйомі вгору. Мопеди мають достатньо високу швидкість, невеликі розміри і масу, економічні і зручні в експлуатації і зберіганні.
Різновидом мопедів є мопеди без педалей з кікстартером (ножний важіль) - скорочено "мокікі". По суті, мокікі - це мікромотоцикл, оскільки відрізняється від нього лише малою потужністю двигуна.
У сучасному асортименті мототранспортних засобів закордонного виробництва виділені міні-байки (легкі мотоцикли), "класики" (середні мотоцикли), спортбайки, скутери (моторолери) та чопери.
Велосипед - це дво- або триколісний засіб, який приводиться в рух силою м'язів людини, що сидить, за допомогою педалей (ДСТУ 2239-93). Велосипед є найдоступнішим і найнадійнішим транспортним засобом для широких верств населення. Він складається із рами, передньої вилки, руля, коліс, сідла, силової передачі (каре-точного механізму), гальма.
Велосипеди поділяють:
За призначенням дорожні, спортивні, дитячі
Класифікують велосипеди за віковою ознакою та призначенням. Велосипеди за віковою ознакою поділяють на дві групи: для дітей та дорослих.
Велосипеди для дітей. Відповідно до ДСТУ 2239-93 "Велосипеди. Терміни та визначення" поділяють на двоколісні, триколісні з приводом на переднє колесо, триколісні з приводом на заднє колесо та комбіновані. Ці велосипеди призначені для дітей дошкільного віку. Дитячі випускають дво-та триколісні
Велосипеди дорожні для дорослих випускають з рамою закритою, напіввідкритою, відкритою, складаною; велосипеди для підлітків бувають з рамою закритою, відкритою, складаною та розбірною;
Велосипеди для дорослих за призначенням поділяються на дорожні (для дорослих, підлітків, молодших школярів) та спортивні.
Дорожні, в свою чергу, поділяються на велосипеди із закритою, відкритою, з напіввідкритою, складною рамою.
Дорожні велосипеди призначені для експлуатації всіма групами споживачів для щоденних повільних поїздок будь-якими дорогами. Ці велосипеди спроектовано так, щоб можна було їх експлуатувати багато років з мінімальним обслуговуванням. Основними вимогами до цих велосипедів є зручність, комфортність переміщення, простота обслуговування, довговічність.
Спортивні велосипеди призначені для тренувань, змагань, туризму і поділяються на спортивно-туристські, спортивно-шосейні, спортивно-кросові, спортивно-трекові, спортивно-ігрові.
Спортивні представлені чотирма видами: спортивно-туристські, спортивно-шосейні, спортивно-трекові та спортивно-кросові.
Спортивно-шосейні велосипеди призначені для швидкісного переміщення по якісному шосе. Мають легку, з невеликою базою раму, щільно накачані колеса, кермо з перепадами, багатоступінчасту передачу. Вага такого велосипеда становить 9-10 кг.
Спортивно-туристські велосипеди призначені для тренувань, туризму будь-якими дорогами. Це шосейний велосипед з більшою базою, що робить такі велосипеди стійкішими та комфортнішими у пересуванні на них з багажем. Рами мають більшу міцність і жорсткість, за рахунок ширших труб. Класичне кермо "роги" у поєднанні з більш високим виносом забезпечує вищу і спокійнішу посадку, ніж у класичного шосейного велосипеда.
Спортивно-трекові призначені для тренування та змагань на велодромах (треках).
Спортивно-кросовий - це спортивний велосипед для тренувань і змагань на пересічній місцевості.
Спортивно-ігровий - це спортивний велосипед для їзди і спортивних змагань підлітків будь-якими дорогами.
У сучасному асортименті велосипедів закордонного виробництва виділені велосипеди гірські, гібридні, тандеми, спеціальні (циркові, пляжні, поштові, багажні) тощо.
Автомобіль, авто́ (від грец. — «сам» і лат. mobilis — «той, що рухається») — самохідна колісна машина, яка приводиться в рух встановленим на ній двигуном і призначена для перевезення людей, вантажу, буксирування транспортних засобів, виконання спеціальних робіт та перевезення спеціального устаткування безрейковими дорогами. Пересувається переважно суходолом.
Легкові автомобілі за типом двигуна поділяють на карбюраторні і дизельні; за призначенням: загального призначення і спеціальні.
Класифікація автомобілів.
І. За призначенням:
Транспортні автомобілі використовуються для перевезення вантажів та пасажирів.
Спеціальні автомобілі використовуються для різних спеціальних цілей (пожежні автомобілі, автомобілі швидкої допомоги, автокрамниці, автокрани).
Автомобілі для перегонів призначені для спортивних змагань, у тому числі для встановлення рекордів швидкості.
Транспортні автомобілі:
Легкові: мають місткість від 2 до 8 чоловік.
Вантажні: без кузова або з невеличким кузовом; автомобілі-тягачі.
II. За прохідністю:
1. Дорожні автомобілі – призначені для експлуатації по загальній мережі автомобільних шляхів.
2. Позадорожні (кар’єрні) – використовуються частіше на експлуатаційних дорогах (кар’ֹєрах)
3. Автомобілі підвищеної та високої прохідності – розраховані на роботу в умовах бездоріжжя (колісні повнопривідні, колісно-гусеничні, напівгусеничні, автомобілі на пневмокатках, амфібії, автомобілі на повітряній подушці та ін.).