Навчальні питання:
1. Класифікація деревинних матеріалів
2. Будівельні деревинні матеріали: класифікація, асортимент, застосування
1. Класифікація деревинних матеріалів
Матеріали, які повністю або частково виготовлені з деревини, називають деревинними матеріалами. Їх поділяють на:
- лісоматеріали;
- деревинні композиційні матеріали (ДКМ).
Лісоматеріали – це матеріали із деревини, що зберегли її природну фізичну структуру і хімічний склад. Тобто, це натуральна деревина без будь-яких змін. Лісоматеріали отримують з повалених дерев, кряжів (або з їх частин) шляхом поперечного та (або) поздовжнього поділу. Під цими видами поділу маються на увазі:
- пиляння, розколювання, стругання;
- лущення, фрезерування;
- подрібнення.
Колоди і кряжі отримують із хлистів (спиляних дерев після очищення від гілок) і розділення стовбура упоперек на частини потрібної довжини.
Деревинні композиційні матеріали (ДКМ) – це матеріали, що отримуються шляхом оброблення натуральної деревини тиском при підвищених температурах, просочуванням хімічними речовинами, склеюванням тощо. Тобто, це матеріали із деревини, під час оброблення якої змінюється її природна фізична структура і хімічний склад.
Модифікована деревина – це натуральна масивна деревина, піддана відповідній обробці, під дією якої змінюється природна будова деревини:
- пресована (ущільнена під тиском до 30 МПа, напр. лігностон);
- просочена синтетичними смолами, аміаком тощо;
- клеєна (з пиломатеріалів, шпону, напр. фанера).
Деревинна композиція – це поєднання деревини і в’яжучої речовини, комбінація деревинних і недеревинних матеріалів (деревні пластики, деревинностружкові та деревинноволокнисті плити).
Порівняно з натуральною деревиною у деревинних матеріалів, що піддавалися спеціальній обробці (пресуванню тощо), кращі експлуатаційні властивості (міцність, вологостійкість тощо), вони меншою мірою анізотропні.
Деревинні матеріали мають дуже широкий спектр застосування, в т.ч. у будівництві, меблевій промисловості, судно- й машинобудуванні тощо.
Посилання на вікіпедія:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Стругання
https://uk.wikipedia.org/wiki/Фрезерування
https://uk.wikipedia.org/wiki/Подрібнення