S5 Corporate Response - шаблон joomla Книги
Обкладинка

logo comexpert

  • Реєстрація

Клеї: характеристика асортименту рослинного, тваринного походження мінеральних, синтетичних. Маркування, зберігання, гарантійні терміни використання

 

      Навчальні питання:

1. Клеї: характеристика асортименту

2. Маркування, зберігання, гарантійні терміни використання

 

1. Клеї: характеристика асортименту

21v

 

  

 

Клеї - це розчини або розплави, здатні після нанесення на поверхню склеювати їх з різним ступенем міцності. До складу клею входять полімери (клейові речовини), розчинники, наповнювачі, пластифікатори та ін. 

В залежності від різних ознак клеї поділяють на:

За призначенням клеї ділять на виробничі (для з'єднання матеріалів, отримання волокнистих і шаруватих пластиків, надання матеріалами водостійкості та ін.і побутові (для ремонту, склеювання, закріплення оздоблювальних матеріалів);

За походженням клейової речовини, клеї розрізняють природні (рослинного, тваринного і мінерального походження)синтетичні і штучні.

Клеї природного тваринного походження: міздровий, кістковий, риб'ячий.

Міздровий отримують шляхом тривалого уварювання підшкірножирової клітковини, обрізків шкур та інших відходів при забої худоби. Випускають його у вигляді плиток, подрібнений, лускатий. Застосовують для склеювання деревини. Колір від жовтого до коричневого.

Кістковий клей отримують уварюванням знежирених кісток тварин. Форма випуску та застосування аналогічні міздровому. Колір темно-коричневий, майже чорний.

Риб'ячий клей - це рідина світло-сірого кольору, яку отримують уварюванням плавців та луски. Застосовують у паперовому, текстильному виробництві. 

Клеї природного рослинного походження: крохмальний, декстриновий, смоляний, нітроклей. На основі крохмалю і декстрину - порошки з додаванням антисептиків і речовин, що перешкоджають грудкуванню. У них низька здатність до склеювання. Застосовують у текстильному виробництві, а смоляні - широко застосовуються в паперовому. Нітроклей - це рідина, яку отримують, розчиняючи нітроцелюлозу в ацетоні і додаючи пластифікатор. Цей клей використовується в меблевому і шкіряному виробництві.

Клеї природного мінерального походження - силікатні (канцелярські), характеризуються низькою здатністю до склеювання. 

Синтетичні клеї відрізняються високою міцністю склеювання, хімічною стійкістю, водостійкістю і стійкістю до дії мікроорганізмів, здатністю склеювати метали, пластмасу, кераміку, скло. Побутові синтетичні клеї зручні в застосуванні, проте при їх продажу і використанні слід дотримуватись необхідних заходів безпеки.

Штучні клеї відрізняються невисокою стійкістю до води та дії мікроорганізмів. Це клеї, приготовані на основі целюлози, крохмалю, білків, силікатів.

За універсальністю розрізняютьклеї одноцільові (для склеювання паперу, деревини тощо), напівуніверсальні та універсальні (для склеювання різних за природою матеріалів).

За консистенцією клеї бувають тверді (у вигляді плиток, гранул, порошків та ін.) і рідкі (у вигляді розчинів, емульсій, паст).

За характером затвердіння клеї можуть бути холодної (при кімнатній температурі) і гарячої (при нагріванні) сушки.

Казеїновий клей — порошкоподібна суміш подрібненого казеїну, гашеного вапна, соди, мідного купоросу, і гасу. Випускають у вигляді порошків (клей казеїновий) або паст(клей казеїновий канцелярський). Застосовують для склеювання деревини, паперу, картону, приготування клейових фарб.

Силікатний конторський — рідкий клей, готовий до споживання, добре склеює папір, картон, швидко твердіє, зручний для користування, не горить, але має лужне середовище, викликає зниження міцності, пожовкнення паперу та обезбарвлення барвників.

Клеї синтетичні на основі термореактивних смол - епоксидні, клеї БФ-2, 4, 6. Практично універсальні в застосуванні, відрізняються високою здатністю до склеювання і теплостійкістю.

На основі термопластичних смол - клеї ПВА, МАРС, МЦ, Ц, клеючі олівці.

На основі синтетичних каучуків - гумові клеї, це розчини каучуків в бензині («Бустилат», «Гумілакс», 88-Н). Застосовують для склеювання шпалер, при настиланні лінолеуму, облицювання плиткою. У цілому застосування природних клеїв більш обмежене, чим синтетичних.

 

klei

 

Найбільш розповсюджені такі клеї:

на основі полівінілхлориду — «Марс», МЦ-І, ПВХ;

на основі полівінілацетату та його компонентів — ПВА, полівінілацетатний, синтетичний для побуту;

на основі модифікованих фенолформальдегідних смол — БФ-2 та БФ-4 (для склеювання металів, пластмас, скла, фарфору та ін. ), БФ-6 (для склеювання тканин та шкіри);

на основі сечовиноформальдегідних смол — синтетичний столярний клей, двокомпонентний епоксидний, уретановий новий та ін., в які перед використанням додають затверджувач.

на основі каучуку (клей гумовий, канцелярський СКК, 88-Н, бустилат і гумілакс).

Побутові синтетичні клеї надходять у продаж переважно готовими до використання, вони зручні в застосуванні, відрізняються високою міцністю склеювання, хімічною стійкістю, водонепроникністю та стійкістю до дії мікроорганізмів, здатністю склеювати тканини, метали, пластмасу, кераміку, скло.

 

Продовження